а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редуплицира

(се) редуплицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се повтори, се повторува; се издвои, се издвојува.
Англиски: reduplicate
Примери:
Во текстот се редуплицираат исти делови, но освежени со други.
Скоро сите зборови може да се редуплицираат.
Изведенки
редуплицирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи