а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редунданција

мн. редунданции
Вид збор: Именка, женски род
1. излишност, прекубројност
Англиски: redundancy
2. повторување информации
Англиски: redundancy
Употреба: Лингвистика
3. резерва
Англиски: redundancy
Употреба: Технологија
Примери:
Мрежата е сигурна и нуди редунданција.