а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редундантен

редундантни
Вид збор: Придавка
1. непотребен, излишен
Латински: redundans Англиски: redundant
Примери:
редундантно обележје
2. Што може да се испушти, а притоа ништо важно да не се изгуби.
Англиски: redundant
Примери:
редундантни согласки
3. Што служи како резерва во случај на проблем.
Англиски: redundant
Употреба: Технологија
Примери:
редундантен систем
Изведенки
1. редундантно прил.
2. редундантност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи