а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редум

Вид збор: Прилог
Ранг: 7811
Со ред, еден по друг.
Англиски: in rows
Примери:
На сите редум.
Жената ги видела сите редум.
(прен.) Ред по редум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК