а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редукција

редукцијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Сведување на сложеното кон просто.
Англиски: reduction Албански: reduktim
Примери:
Редукција на основните елементи.
Редукција на самогласките.
2. Одземање на кислородот.
Англиски: reduction Албански: çoksidim
Употреба: Хемија
Примери:
При металната редукција се користат електропозитивни метали.
3. намалување
Англиски: decrease Албански: pakësim
Употреба: Економија
Примери:
Редукција на персоналот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи