а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редукционизам

(едн.) редукционизмот
Вид збор: Именка, машки род
Доктрина според која една целина може да се разбере доколку се разгледува како состав од изолирани елементи.
Англиски: reductionism
Употреба: Филозофија
Примери:
Редукционизмот на Рене Декарт.
Изведенки
редукционистички прид.
редукционистичкиот
Што се однесува на редукционизам.
Пример: Редукционистички пристап.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи