а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редуктор

мн. редуктори
Вид збор: Именка, машки род
Механизам што ја намалува брзината на вртежите при пренос на вртежно движење; намалувач, менувач на брзина, што овозможува намалување на вртењата.
Англиски: reductor
Употреба: Технологија
Примери:
редуктор на брзината