а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редува

(се) редуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 46802
Врши нешто, обично води домаќинство, определено време, а потоа се сменува.
Примери:
Така ќе се редуваат жените.