а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редоследен

редоследниот
Вид збор: Придавка
Што е поставен според определен ред.
Англиски: consecutive
Примери:
редоследно значење
редоследни дејства
Изведенки
1. редоследно прил.
Пример: Тие настапуваат редоследно.
2. редоследност ж.