а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редовен

редовни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3102
1. Кој се извршува по затврден ред.
Англиски: regular Албански: i rregullt
Примери:
редовна пошта
редовни лекции
редовна работа
2. Кој се извршува рамномерно, во однапред определено време.
Англиски: scheduled Албански: i rregullt
Примери:
редовен конгрес
редовна испитна сесија
редовно дежурство
редовен воз
3. Кој е постојан некаде.
Англиски: permanent Албански: i rregullt
Примери:
редовен посетител
редовен член на клубот
4. постојан
Англиски: fixed Албански: i rregullt
Примери:
Од редовниот буџет.
Има големи редовни приходи.
5. нормален
Англиски: normal Албански: i rregullt
Примери:
редовен професор
редовен студент
6. Кој тече по определени норми, правила.
Англиски: normal Албански: i rregullt
Примери:
редовен живот