а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редичка

мн. редички
Вид збор: Именка, женски род
редица
Англиски: row
Употреба: Деминутив