а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редица

мн. редици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3018
1. Права линија од лица или предмети.
Англиски: line Албански: rresht, rend, varg
Примери:
Долги редици.
2. (само едн.) - Значителен број од нешто.
Англиски: row Албански: rresht
Примери:
Редица проблеми.
Редица статии.
3. состав, средина
Англиски: line Албански: rresht
Примери:
Во предните редици.