а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редингот

мн. рединготи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43337
1. Вид машка горна облека за јавање.
Англиски: redingote
2. Долго машко или женско палто што се носело во 19 век во Европа.
Англиски: redingote