а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реден

редна
Вид збор: Придавка
Кој е по прифатениот ред.
Англиски: next
Примери:
Реден број (и во граматиката).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи