а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редеж

мн. редежи
Вид збор: Именка, машки род
Ред, редица на дрвја или на камења.
Англиски: row
Употреба: Разговорно
Примери:
Редеж од бисерни заби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи