а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редба

мн. редби
Вид збор: Именка, женски род
Жална песна со која се оплакуваат мртви.
Англиски: funeral oration
Примери:
(нар. поез.) Жални редби реди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи