а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редар

мн. редари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што чува ред на некој собир, приредба и сл.
Англиски: steward, guard Албански: kujdestar, rojtar
2. Ученик што внимава на редот во класот.
Англиски: steward Албански: kujdestar
FlexiMac
 менување на македонски глаголи