а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редаленка

мн. редаленки
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена што тажи, што реди, оплакува нешто или некого.
Англиски: mourner
Примери:
На гробот застанаа две редаленки.
2. Творба со која се врши оплакување, обично на умрени или болни и во слични пригоди.
Англиски: lamentation
Примери:
Редаленките ги имаше научено од баба ѝ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи