а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редактор

мн. редактори
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што редактира некој текст.
Англиски: editor Албански: redaktor
Примери:
Работи како редактор во внатрешната рубрика
Технички редактор.
2. Раководител на издание - книга, списание, весник и сл.
Англиски: editor Албански: redaktor
Примери:
Главен и одговорен редактор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи