а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редакторски

редакторска
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на редактор.
Англиски: editorial
Примери:
Редакторска служба.
Редакторски способности.
Редакторски опит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи