а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редактира

редактираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Провери, проверува, исправи, исправа, подложи, подложува на дефинитивна обработка некој текст.
Англиски: edit Албански: redaktoj
Примери:
Треба совесно да го редактира ракописот.
2. (само несв.) Раководи изданието на нешто.
Англиски: edit Албански: redaktoj
Примери:
Редактира весник, списание.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи