а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регургитира

регургитираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Повраќа, делумно несварена храна.
Англиски: regurgitate Албански: vjell
Употреба: Медицина
2. Тече во спротивен правец од нормалниот.
Англиски: regurgitate Албански: rrjedh në drejtim të kundërt
Употреба: Медицина
Примери:
Поради деформација на залистокот, крвта регургитира во обратен правец.
3. (Кај птиците) Вади храна од желудникот за хранење на подмладокот.
Англиски: regurgitate Албански: vjell
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК