а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регуло

Вид збор: Именка, среден род
ред, правило
Англиски: order
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Го кажувам по регуло.
Кај дедото не е се во регуло.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи