а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регулира

регулираат; регулирал; регулиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 3062
1. Подложи, подлага на извесен ред, правила, уреди, уредува.
Англиски: regulate Албански: rregulloj
Примери:
Ги регулираа најпосле цените.
Го регулираа производството.
2. Установи, установува правилен однос меѓу деловите на некој механизам.
Англиски: regulate Албански: rregullon
Примери:
Ја регулира работата на моторот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК