а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регулација

(едн.) регулацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Уредување, средување, внесување определен ред.
Англиски: regulation Албански: rregullim, rregullacion
Употреба: Административен термин
Примери:
регулација на производството
2. За град, река - уредување, средување.
Англиски: regulation Албански: rregullim
Примери:
Регулацијата на градот
Регулацијата на реките и пороите.
3. Доведување во состојба што соодветствува на определени вредности.
Англиски: regulation
Примери:
регулација на температурата
Изведенки
регулациски прид.
регулацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи