а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регулатор

мн. регулатори
Вид збор: Именка, машки род
1. Устројство за регулирање на работата на некаков механизам.
Англиски: control Албански: rregullator
Употреба: Технологија
Примери:
Регулатор на брзината, температурата.
2. Сила што внесува ред и правилност во одделна област.
Примери:
Регулатор на односите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи