а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регулатива

(едн.) регулативата
Вид збор: Именка, женски род
Пропишано правило или упатство; правна одредба.
Англиски: regulation
Употреба: Правда
Примери:
Владата мора докрај да разјасни дали тие погодности се во областа на регулативата и можностите.
Регулатива за девизно работење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи