а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регуларен

регуларни
Вид збор: Придавка
1. Кој е рамномерен, правилен, нормален, редовен.
Англиски: regular
Примери:
По регуларен пат.
Регуларен гол.
2. редовен, стандарден
Англиски: regular
Употреба: Воен термин , Преносно значење
Примери:
Регуларна армија, регуларна војска, регуларни трупи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи