а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регрут

мн. регрути
Вид збор: Именка, машки род
1. Војник во првите месеци на службата.
Англиски: recruit Албански: rekrut
Употреба: Воен термин
2. почетник, новак
Англиски: novice Албански: fillestar, rekrut
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи