а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регрутира

Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Земе, зема регрути.
Англиски: recruit Албански: rekrutoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Ќе ги регрутираат сите родени во 1970 година.
2. Придобие, придобива нови приврзаници.
Англиски: recruit Албански: rekrutoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Регрутираат нови играчи.
3. (се регрутира) Се собираат, се земаат нови регрути.
Англиски: recruit Албански: rekrutohem
Примери:
Се регрутираат нови сили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи