а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регрес

(едн.) регресот
Вид збор: Именка, машки род
1. движење назад, назадување
Англиски: regress Албански: regres
Примери:
Државата доживува регрес на сите полиња.
2. надомест, надоместок, надополнување
Англиски: compensation Албански: kompensim
Употреба: Економија , Правда
Примери:
Се одобри регрес од 30 проценти за уништените посеви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи