а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регресија

мн. регресии
Вид збор: Именка, женски род
1. враќање, отстапување, назадување
Англиски: regression Албански: regres, prapavajtje
2. Во геологијата - повлекување на морето од брегот.
Англиски: regression Албански: regres, tërheqje
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи