а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регресивен

регресивна
Вид збор: Придавка
Кој оди назад во својот развиток, кој води кон регрес.
Англиски: regressive
Примери:
Регресивно движење.
Регресивни процеси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи