а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регија

мн. регии
Вид збор: Именка, женски род
1. Подрачје со посебни географски, економски, политички или други обележја.
Англиски: region Албански: rajon
Употреба: Географија
Примери:
Прилепско-крушевска регија.
Македонски регии.
2. дел, место, страна
Англиски: place Албански: vend
3. слој
Англиски: layer Албански: shtresë
Примери:
Регии со поголемо количество масно ткиво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи