а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регистрира

регистрираат; регистрирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 6039
1. Запише, запишува в книга, внесе, внесува в регистар.
Англиски: register Албански: regjistër
Примери:
Ги регистрира сите книги.
2. Запише, запишува, одбележи, одбележува некој факт или појава.
Англиски: register Албански: regjistër
Примери:
Апаратите не регистрираа нови земјотреси.
3. За брак - оформи, венча.
Англиски: marry Албански: martohem
Примери:
Тие ни беа сведоци, таму не регистрираа.
4. (се регистрира) се забележи, се забележува
Англиски: enlist Албански: rekrutoj
5. (се регистрира) За брак - се оформи, се венча.
Англиски: marry Албански: martohem
Примери:
Во неделата се регистрираа.