а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регистратор

мн. регистратори
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што го води регистарот во една установа.
Англиски: registrar Албански: regjistrator, regjistrues
Употреба: Административен термин
2. Справа што самата автоматски регистрира.
Англиски: registrar Албански: regjistrator, regjistrues
Употреба: Административен термин
Примери:
Сувопарен регистратор на настаните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи