а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регистар

мн. регистри
Вид збор: Именка, машки род
1. Список, преглед на нешто, книга за записи.
Англиски: register Албански: regjistër
Употреба: Административен термин
2. Степен на силата и височината на глас или музички инструмент.
Англиски: register Албански: regjistër
Употреба: Музика и танц
3. Направа кај музички инструменти за менување на височината, темброт и силата на звукот.
Англиски: register Албански: regjistër
Употреба: Музика и танц
4. Регулатор во некои машини и уреди; ред букви и клавиши на машина за пишување.
Англиски: register Албански: regjistrator
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи