а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регистар-каса

мн. регистар-каси
Вид збор: Именка, женски род
Благајна која пресметува автоматски, книжи, подредува и има определен простор за чување пари.
Англиски: cash register
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи