а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регистарски

регистарска
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на регистар.
Примери:
Товарното моторно возило со скопски регистарски ознаки се судрило со патнички автомобил.
Регистарски (регистарска) тон(а).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи