а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регион

мн. региони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3900
регија
Англиски: region Албански: rajon
Употреба: Административен термин
Примери:
Шефовите на земјите од регионов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи