а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регионализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Делење на покраини, на региони.
Англиски: regionalization
Употреба: Административен термин
Примери:
Регионализацијата во некои области се покажа како добра идеја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи