а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регионализам

мн. регионализми
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) Стремеж, настојување за одделно економско, културно, политичко осамостојување, со истакнување локални и регионални особини.
Англиски: regionalism
Примери:
Карактеристиките на носијата се регионализми и не се среќаваат во други носии.
2. Регионални карактеристични црти во јазикот.
Англиски: regionalism
Употреба: Лингвистика
Примери:
Има зборови што може да ги сметаме за регионализми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи