а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регионален

регионални
Вид збор: Придавка
Што се однесува на некоја одделна област, дел од земја, што припаѓа на некој регион, на некоја земја или на неколку соседни земји; областен, местен.
Англиски: regional
Примери:
регионален договор
регионална географија
регионални патишта
регионална програма
регионално производство
регионални говори
Изведенки
1. регионално прил.
Пример: Таа истражува регионално.
2. регионалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи