а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регентство

регентството
Вид збор: Именка, среден род
1. Привремен орган во монархистичките земји од едно или повеќе лица што го заменува монархот поради неполнолетство или абдикација.
Англиски: regency Албански: regjencë
2. Должноста на регентот.
Англиски: regency Албански: regjencë
3. Периодот на регентското владеење.
Англиски: regency Албански: regjencë
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи