а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регенерира

регенерираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Обнови, обновува, подмлади, подмладува, прероди, преродува.
Англиски: regenerate Албански: regjeneroj
2. (се регенерира) Се обнови, се обновува, се подмлади, се подмладува, се прероди, се преродува.
Англиски: renew Албански: regjenerohem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи