а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регенерација

регенерацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Во биологијата - обновување на загубените или повредените делови на организмот.
Англиски: regeneration Албански: regjenerim
Употреба: Биологија
2. Претворање со помошта на определени операции на изработените продукти на производството во почетни продукти на процесот.
Англиски: recycling Албански: regjenerim, reciklim
Употреба: Екологија , Технологија
3. Обновување воопшто, преродба, подмладување.
Англиски: regeneration Албански: regjenerim
Примери:
Регенерација на црвените крвни зрнца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи