а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регалии

регалиите
Вид збор: Именка, множина
Предмети што се јавуваат како знак на монаршка власт и достоинство: круна, скиптар и сл.
Англиски: regalia
Примери:
Царски регалии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи