а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рев

мн. ревови
Вид збор: Именка, машки род
1. Силен вик на некои животни.
Англиски: bellowing Албански: britmë
Примери:
Минаа покрај нас со рев кравите.
2. силни, безредни викотници
Англиски: noise Албански: zhurmë
Примери:
Се слушаше некаков рев од далечина.
3. силен плач
Англиски: weeping Албански: qan
Примери:
Не можев веќе да го слушам ревот на децата.
4. силен шум
Англиски: roaring Албански: ulurimë
Примери:
ревот на ветрот
Се приближуваше ревот на водата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи