а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

револуција

мн. револуции
Вид збор: Именка, женски род
1. Коренит преврат во општествено - политичките односи.
Англиски: revolution Албански: revolucion
Употреба: Историја
Примери:
Октомвриската револуција.
Социјална револуција.
Пролетерска револуција.
2. Коренити измени во некоја област на науката, уметноста и сл.
Англиски: revolution Албански: revolucion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вистинска револуција во сфаќањата на луѓето.
Информатичка револуција.
Револуција во производството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи