а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

револуционизира

револуционизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Рашири, раширува идеите на револуцијата.
Англиски: revolutionize Албански: revolucionizoj
Примери:
Ги револуционизираа масите.
2. Внесе, внесува новини, револуција во некоја дејност.
Англиски: revolutionize Албански: revolucionizohet
Примери:
Квантната физика ќе ја револуционизира космологијата.
3. (се револуционизира) Се проникне, се проникнува се со идеите на револуцијата.
Англиски: revolutionize Албански: revolucionizohet
Примери:
Самите ќе се револуционизираат под такви услови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи